Home » RESULTS » 2016 Results

2016 Results

(It’s not a race, but for those interested please see the Course Records)

Class Paddlers Time Year
K1 (M): Philip Thorogood 3:03:54 2016
K1 (F): Sue Hawthorne 3:51:10 2016
K1 (U16M): Pascal Bauer 3:51:02 2016
K2: James King & Poppy Taylor 2:51:04  2016
K2 (F): Julie Hicks & Caroline Banson 3:38:05 2016
C1: Tom Barnard 4:29:00  2016
C1 (F): Sharon Wilkins 4:41:05 2016
C2: Ben Williams-Hubbard & Andrew Brinkley 4:19:55 2016
C2 (F): Vicky Metcalfe & Janet Gillespie 4:27 2015

Fastest Worcester paddlers – Jon Parker (2015, K1 – 3:09) and Ian Smith & George Cairn (2016, K2 – 3:41:43)

The Complete Worcester Ring (21 Miles)

Entry Name(s) Class of Boat Time
1 John Powell C1 (Open Canoe) 07:38:45
3 Richard Drew K1 (Marathon Kayak) 04:31:19
4 Jill Rigby Sit on Top (Single) Withdrew
5 Lucy Perry & Andrew Gillard C2 (Open Canoe) 05:39:43
7 Paul Teer K1 (Marathon Kayak) 04:52:11
8 Ian Rayfield & Paula Fairman C2 (Open Canoe) 05:21:20
9 Ben Williams-Hubbard & Andrew Brinkley C2 (Open Canoe) 04:19:55
10 Russell Needham K1 (Marathon Kayak) 06:32:30
11 Ruby Needham K1 (Marathon Kayak) 06:32:15
20 Ena Blackburn & Mary Walkinton K2 (Marathon Kayak, Double) 04:38:59
21 Julian Knight & David Waters K2 (Marathon Kayak, Double) 04:21:30
22 Paul & Nick Aldridge K2 (Marathon Kayak, Double) 04:05:25
23 Grania Miller K1 (Marathon Kayak) 05:18:15
24 Tom Barnard C1 (Open Canoe) 04:29:00
25 Roger Edwards & Martin Fowler C2 (Open Canoe) 04:25:59
26 Antony Murr K1 (Marathon Kayak) 05:18:10
27 Ella Louise Murr K1 (Marathon Kayak) 05:18:10
28 Ian Hammond & Andrew Beeson K2 (Marathon Kayak, Double) 04:16:48
29 Sean Martin & Malek Labbane C2 (Open Canoe) 04:31:05
30 Steve Ball & Deborah Crump C2 (Open Canoe) 05:31:30
31 Sharon Wilkins C1 (Open Canoe) 04:41:05
32 Dave Walsh K1 (Marathon Kayak) 04:05:58
33 Mike Gandy K1 (Marathon Kayak) 03:18:41
34 Jon Cave K1 (Marathon Kayak) 04:05:20
35 James Lawrence K1 (Marathon Kayak) 04:55:26
40 James King & Poppy Taylor K2 (Marathon Kayak, Double) 02:51:04
41 Philip Thorogood K1 (Marathon Kayak) 03:03:54
42 Cheryl Hurring & Caroline Taraskevics K2 (Marathon Kayak, Double) 04:12:02
43 Pascal Bauer K1 (Marathon Kayak) 03:51:02
44 Paul Ilson K1 (Marathon Kayak) 03:38:49
45 James Weeks & John Purse K2 (Marathon Kayak, Double) 04:50:15
46 Matt Collier K1 (Marathon Kayak) 03:27:45
47 John Jackson & Theo Victor-Trott K2 (Marathon Kayak, Double) 02:58:36
48 Julie Hicks & Caroline Banson K2 (Marathon Kayak, Double) 03:38:05
49 Ian White K1 (Marathon Kayak) 03:38:07
50 Jill Priday & Mark Bouch K2 (Marathon Kayak, Double) 03:52:25
51 Sue Hawthorne K1 (Marathon Kayak) 03:51:10
52 Gary Leeke & Paul Gregory K1 (Marathon Kayak) 04:00:05
72 Tom Diaper K1 (Marathon Kayak) 03:07:55
73 Ian Smith & George Cairn K2 (Marathon Kayak, Double) 03:41:43

Offerton Cruise (15 miles)                                                                                                         

Entry Name(s) Class of Boat Time
60 Dan Abel & Sarah Wallis C2 (Open Canoe) 04:17:25
61 Geoff Neale & Phil Edmonds C2 (Open Canoe) 03:42:52
62 Nat Kemp K1 (Marathon Kayak) 03:34:48
63 Tim Clarkson Sit on Top (Single) 06:17:55
64 Joolie Walker Sit on Top (Single) 06:17:55
65 Ian Rowat Touring Kayak (Single 05:10:59
66 Jason Rushgrove Touring Kayak (Single 04:22:55
67 Martin Harrison Touring Kayak (Single 04:22:54
68 John Farndale & Alex Marshall Touring Kayak (Double) 04:38:04
69 David Payne & Dave Ingle C2 (Open Canoe) 04:09:55
70 Liam Brownhill & Richard Morgan C2 (Open Canoe) 07:29:00
71 Maggi Noke K1 (Marathon Kayak) 03:36:38
80 Pippa Barnard K1 (Marathon Kayak) 03:15:16
Advertisements
%d bloggers like this: